W tym roku po raz dziewiąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną pod nazwą Żonkile, mającą na celu przypomnieć o powstaniu w getcie warszawskim. Powstanie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w getcie, było heroicznym przystąpieniem do walki o wolność z niemieckim okupantem. Jego bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta warszawskiego w związku z realizacją przez hitlerowców planu zagłady Żydów.
19 kwietnia wolontariusze na ulicach polskich i zagranicznych miast rozdawali przechodniom papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.
Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, znanego młodzieży choćby z lektury „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, najczęściej były to właśnie żonkile.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji chcąc upamiętnić losy Żydów, którzy oddali swoje życie w obronie wolności. W dwóch klasach 3e i 2d zorganizowane zostały zajęcia w oparciu o film „Muranów - Dzielnica Północna” w reż. Łukasza Kamila Kamińskiego. Jest to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane.
Film można zobaczyć [tutaj]
Efektem zajęć jest przygotowana przez uczennice klasy 3e Patrycję Jezierską i Natali Baran prezentacja, w której dziewczęta przybliżają nam historię Żydów kieleckich. Chyba nie wszyscy wiedzą, że w Kielcach w czasie drugiej wojny światowej były dwa getta, w których skumulowano ludność żydowską z różnych stron Polski.
Po więcej informacji odsyłam do prezentacji dziewcząt. [Prezentacja]