V LO to jest TO !!! Rok szkolny 2024/2025

Nasz nauczyciel z tytułem doktora nauk humanistycznych!

Nasz nauczyciel z tytułem doktora nauk humanistycznych!

 

Miło nam poinformować, że nasz nauczyciel Piotr Kądziela otrzymał dyplom doktora nauk humanistycznych. Choć dla naszej społeczności na co dzień to przede wszystkim nauczyciel języka angielskiego, tym razem sprawdził się w swojej drugiej (a w zasadzie pierwszej) specjalizacji – historii. 

Piotr Kądziela przygotował rozprawę doktorską zatytułowaną Profesorowie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie w latach 1919-1939, w której przedstawił portret zbiorowy grupy ponad 40 profesorów medycyny i dyscyplin pokrewnych, którzy po odzyskaniu niepodległości brali udział w odbudowie uniwersytetu wileńskiego oraz polskiego szkolnictwa wyższego na Kresach.

Nie sposób wymienić tu wszystkich tych osób. Pośród najbardziej rozpoznawalnych nazwisk i najbarwniejszych postaci w grupie tej znaleźli się: Kazimierz Pelczar, prekursor polskiej onkologii, ofiara mordu w Ponarach; Maksymilian Rose, przedwcześnie zmarły pionier badań mózgu; Julian Szymański, wybitny okulista, marszałek senatu RP oraz nieformalny ambasador polski i polskości w odległej Brazylii; Kornel Michejda, wybitny chirurg, po wojnie biegły podczas procesów norymberskich, późniejszy dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku oraz rektor Akademii Medycznej w Krakowie; Jan Kazimierz Muszyński, jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów, szerzący wiedzę na temat polskich roślin i ziół leczniczych po najdalsze zakątki ówczesnego świata naukowego; czy Stanisław Trzebiński, doświadczony przez życie lekarz-historyk, którego skrupulatnym opracowaniom zawdzięczamy dziś wgląd w realia i trudy odbudowy uniwersytetu i wydziału lekarskiego w Wilnie.

Blisko 400 stronicowe opracowanie wymagało żmudnych poszukiwań materiałów źródłowych w archiwach i bibliotekach Wilna, Krakowa, Warszawy, Lwowa, nawiązania kontaktu z ośrodkami w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, przeglądu setek opracowań, współczesnych i międzywojennych czasopism naukowych, prasy, ustawodawstwa II Rzeczypospolitej oraz różnorodnych danych statystycznych. W efekcie grupa intelektualistów, która po klęskach powstań zbrojnych, począwszy od końca XIX wieku, oddała się organicznej pracy naukowej, doczekała się należnego upamiętnienia i miejsca w polskiej historiografii. Zdobywając wykształcenie w trudnych warunkach braku państwa narodowego, w Rosji, Niemczech, Szwajcarii, a nawet Stanach Zjednoczonych, ludzie ci stali się niezbędnym zapleczem dla odbudowy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego po odzyskaniu niepodległości. Po 1945 roku większość z tych, którzy przeżyli drugą wojnę światową organizowała medyczne szkolnictwo wyższe w ośrodkach takich jak Łódź, Gdańsk, czy Kraków. W rozprawie, oprócz oczywistej uniwersyteckiej sfery działalności profesorów, omówione zostały również ich pochodzenie, korzenie naukowe, zaangażowanie społeczne, polityczne oraz wybrane aspekty życia prywatnego.