ROK SZKOLNY 2020/2021

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

„Żołnierze wyklęci to żołnierze Polskiego Podziemia walczący o wolną Polskę. Nigdy nie ulegli presji władz komunistycznych, nie poddali się sowietyzacji . Wierzyli w słuszność sprawy o którą przelewali swoją krew. Byli oddanymi żołnierzami swojej Ojczyzny. Nie porzucili jej pomimo prześladowań, tortur i więzienia. Pragnęli Wolnej Polski a Honor i Ojczyzna to słowa , które im towarzyszyły                      i o których pamiętali.”

Młodzież V LO aktywnie włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W szkole przygotowano wystawę przybliżającą sylwetki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, a także podczas lekcji upamiętniono ich  minutą ciszy. Nauczyciele historii przekazali też uczniom krótką charakterystykę dotyczącą sytuacji politycznej, w jakiej znalazła się Nasza Ojczyzna po zakończeniu II wojny światowej i motywy działania, którymi kierowali się „żołnierze niezłomni”.

W dniu 1 marca poczet sztandarowy V LO wziął udział w uroczystościach na cmentarzu „Piaski”,a 2 marca młodzież uczestniczyła w spotkaniu edukacyjnym pod nazwą „Bohaterom Pamięć”, które odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury. Zapalono też znicze  pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej pomordowanych przez UB.

ZOUM Kielce