ROK SZKOLNY 2020/2021

Dzień kultury rosyjskiej

29 listopada uczniowie z klas 1ag,1bg i 1g wzięli udział w “Dniu kultury rosyjskiej” zorganizowanym przez Muzeum Historii Kielc. Podczas tej wizyty młodzież uczestniczyła w wykładzie “Święty Mikołaj i tradycje bożonarodzeniowe w Rosji” który poprowadziły prof.dr hab Irina Rolak i prof.dr hab. Martyna Król - Kumur na co dzień pracujące w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzące, przybliżyły uczniom postać Dziadka Mroza, opowiedziały o zwyczajach bożonarodzeniowych i noworocznych w Rosji. Wykład był języku rosyjskim i polskim. Nastolatkowie dowiedzieli się miedzy innymi o tym, że odpowiednik naszego Mikołaja nie zawsze był dobry dla dzieci, że Święta Bożego narodzenia obchodzone są później niż w Polsce…

Ciekawe opowieści urozmaicone były fragmentami ze znanych filmów, kreskówek i piosenek.

Specjalnie dla naszych uczniów zorganizowano spacer na pobliski Plac Wolności, gdzie uczniowie poznali historię powstawania kamienic (między innymi dla rosyjskich oficerów), do niedawna istniejących koszar wojskowych i cerkwi prawosławnej. Ciekawostkami podzielił się z młodzieżą pan Krzysztof Myśliński.

Młodzież  V LO wzięła udział w degustacji potraw kuchni rosyjskiej przygotowanych przez uczniów Technikum Gastronomicznego ZDZ w Kielcach. Organizatorzy zapewnili uczniom udział w zwiedzaniu ekspozycji “Śladami mniejszości rosyjskiej”. Prowadząca przybliżyła młodzieży historię związaną z pobytem Rosjan w naszym mieście.

ZOUM Kielce