ROK SZKOLNY 2020/2021

"Reagujesz - Ratujesz"

 
05.11.2019 r. uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach wzięli udział w debacie "Reagując - Ratujesz" na Sali Narad im. płk. Jana Piwnika "Ponurego" Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, przy ul. Seminaryjskiej 12. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach jest autorem projektu pod nazwą „Reagując – Ratujesz", który uzyskał dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych Województwa Świętokrzyskiego z 16 stycznia 2019 r. z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych z 2019 r.
 
Uczniowie uczestniczyli w ramach projektu w następujących panelach
panel 1
1. Co może wskazywać, że kierujący pojazdem może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu?
2. Za pomocą jakich urządzeń policjanci kontrolują trzeźwość? (obalamy mity, ponieważ policjant w każdej sytuacji ma prawo żądać od kierującego lub osoby co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu)
3. Jak zachowują się podczas kontroli drogowej nietrzeźwi kierujący?
4. Dotychczasowe działania profilaktyczne podejmowane na terenie województwa świętokrzyskiego.
 
panel 2
1. Jak zachować się gdy zauważysz osobę próbującą wsiadać do samochodu,
a jej zachowanie wskazuje, że może być pod wpływem alkoholu?
2. Jak należałoby się zachować, gdy zauważysz, że kierujący poruszający się pojazdem obok Ciebie może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Sytuacja już w ruchu.
 
panel 3
1. Jakie kroki należy podjąć, aby walczyć ze społecznym przyzwoleniem na jazdę pod wpływem alkoholu?
2. Dlaczego rodzina, sąsiedzi czy znajomi nie mają odwagi na zabranie kluczyków do samochodu nietrzeźwemu?
3. Czego można się obawiać w takich sytuacjach
4. Jakie konsekwencje są wynikiem społecznego przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu?
 
Podsumowanie
Wypracowanie wspólnego stanowiska dot. walki ze społecznym przyzwoleniem na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
 
W trakcie debaty zostały zaprezentowane poniższe materiały filmowe:
 
Wspomniano również o akcji: Stop Agresji drogowej:
 
O wydarzeniu możemy przeczytać na:
 
lub obejrzeć szczególnie 11 minutę :) informacji tvp3 Kielce z dnia
05.11.2019r.
 

ZOUM Kielce