ROK SZKOLNY 2020/2021

Warsztaty z języka niemieckiego oraz kino niemieckojęzyczne

 

Przełom listopada i grudnia obfitował w wydarzenia adresowane do uczących się języka niemieckiego. W dniu 22 listopada gościliśmy w naszej szkole panią dr Donatę Wójcik z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, pracującą na co dzień ze studentami filologii germańskiej. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1Eg, 1F oraz 3G, miało na celu promowanie języka niemieckiego oraz wskazanie możliwości pracy z tym językiem w Kielcach i okolicy. Poza tym zaprezentowano relację z obchodów 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego w naszym mieście. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji, za co na koniec zostali nagrodzeni humorystyczną piosenką zespołu Die Prinzen  - „Deutschland”. Niektórzy okazali się znawcami niemieckiej muzyki rockowej i także śpiewali. Brawo!

2 grudnia uczniowie klas 1Ag, 1B oraz 1G wraz z opiekunami, nauczycielami języka niemieckiego, wzięli udział w zorganizowanym specjalnie dla nich przedpołudniowym pokazie filmu niemieckojęzycznego, w ramach odbywającego się już od kilku lat w Kielcach Tygodnia Filmu Niemieckiego, w kinie „Moskwa”. Uczniowie obejrzeli wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych komediodramat Ralfa Huettnera zatytułowany „Vincent chce nad morze”. Terapią bohatera cierpiącego na zespół Tourette’a okazuje się zwariowany wyjazd nad morze, obfitujący w szereg niespodziewanych zdarzeń i zwrotów akcji. Film bardzo podobał się naszym uczniom, o czym świadczą brawa po zakończonym seansie. Nauczyciele germaniści, zachęceni pozytywnym odbiorem filmu, planują już kolejne wyjścia na największe filmy niemieckiej kinematografii. Kino Moskwa obiecało sprowadzić dla uczniów V LO każdy film, mający polską dystrybucję. Cieszy nas to niezmiernie.

ZOUM Kielce